elektronika
 
Univerzální palubní počítač biprog JTAG AVR AVR - oprava fuse DIY Audio
|| Symetrický zdroj s OZ

Uvedený zdroj byl vytvořen na základě zdroje ZT15VA, jehož schéma bylo uveřejněno na hifislovanetu. Jedná se o jednoduchý zdroj založený na operačních zesilovačích NE5534. Zdroj není kmitočtově kompenzován, je tedy vhodný spíše pro víceméně konstantní zátež, tedy předzesilovače a sluchátkové zesilovače pracující ve třídě A. Toto diskrétní řešení dosahuje oproti integrovaným monolitickým stabilizátorům rychlejší odezvy a menšího výstupního šumu, který by měl být cca 100uV.

Jako reference jsou využity TL431, které jsou přes předřadné rezistory napájeny z usměrněného vyfiltrovaného napětí. V závisloti na tomto napětí je vhodné přizpůsobit hodnoty rezistorů s ohledem na proud referencí a výkonovou ztrátou na rezistoru. Výstupní napětí referencí je 2.5 V. Kondenzátor v RC členu reference je vhodné volit lowESR typ. Na výstupu jsou RC členy (snubber), kde hodnota rezistoru je v rozmezí 10 - 22 Ohm, přičemž je závislá na daném výsledném zapojení a transformátoru. Pokud nechceme experimentovat, tak zvolíme hodnoty z daného rozmezí. Výstupní elektrolyt postačuje obyčejný 220 - 470 uF.


Schéma:

Jedna z realizací kolegy Petra Matuška:

aktualizace 17. 6. 2012
All Right Reserved © 2007, Designed by CMG Technologies,                  Luta kontakt: olutera@gmail.com            CNW:Counter