elektronika
 
Univerzální palubní počítač biprog JTAG AVR AVR - oprava fuse DIY Audio
|| Zdroj pro nf předzesilovač
Cílem této konstrukce bylo postavit kvalitní napájecí zdroj pro sluchátkový zesilovač, či předzesilovač, který by nebyl moc složitý a ani příliš nákladný. Zdroj tvoří usměrňovač z rychlých diod BY299 s filtrací 1mF, dále lineární stabilizátory LM317/LM337, zapojené podle doporučení výrobce. Za nimi se nachází aktivní harmonický filtr s tranzistory TIP121/126. U zdroje se nepočítá s velkými odběry proudu (k čemu také). Maximální sekundární napětí připojeného transformátoru by nemělo být vyšší jako 2x22V z důvodu užití filtračních kondenzátorů 1mF/35V (popř. zvýšit na 1mF/50V). U výstupního napětí se počítá, že nebude vyšší jako cca 20V ( popř zvýšit 1mF/25V na 1mF/35V v bázi TIP). Na nastavení výstupního napětí se musí brát zřetel při oživování. Nejdříve naletovat stabilizátory a prvky kolem, nastavit výstupní napětí a pak až doletovat aktivní filtry.

Zde si můžete stáhnout konečné schéma v PDF.
Byly provedeny menší úpravy. Přidána filtrace za usměrňovačem na celkových 2mF, dále byla opravena chyba na výstupu stabilizátorů LM, kde byl 100nF blokovací kond. nahrazen za tantal 4u7. Nakonec byly na výstup na místo 100nF přidány elyty 220uF jako dodatečná filtrace a 100nF keramika umístěna ze strany spojů.
Výkres PCB nebyl vyroben, protože byl zdroj od návrhu zhotoven pouze pro osobní potřebu v jednom kuse a kreslen ručně.

Foto:

aktualizace 25. 3. 2009
|| Zdroj pro nf předzesilovač mkII

Na základě staršího návrhu vznikly za pomoci návrhového systému Eagle 5.8 kompaktní desky zdroje. Zdroje byly poněkud zjednodušeny na straně usměrňovače a počtu filtračních kondenzátorů, kde verze bez transformátoru obsahuje pozice na filtraci 1mF-2m2/35V, zatímco verze s transformátorem obsahuje pozice na 2m2/35V. Dále byly nahrazeny tranzistory TIP za darlingtony BD. Princip zapojení zůstává stejný. V blízké době budou vyrobeny a osazeny první kousky.


Foto:
Verze bez tranformátoru na PCB 85x55mm:

Verze s transformátorem na PCB 140x60mm:


V případě, dalších potřebných informací mě můžete kontaktovat na email.

aktualizace 22. 1. 2012
All Right Reserved © 2007, Designed by CMG Technologies,                  Luta kontakt: olutera@gmail.com            CNW:Counter